13 mln zł dla Politechniki Białostockiej na zastosowanie odnawialnych źródeł energii

Zarząd Województwa, obradujący we wtorek 26 marca pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego, przyznał Politechnice Białostockiej prawie 13 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Na tym samym posiedzeniu Zarząd zaakceptował Projekt Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020.

Projekt Politechniki Białostockiej znajdował się na liście projektów kluczowych – najważniejszych inwestycji w regionie. Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Uczelnia będzie mogła poprawić efektywność energetyczną w swoich budynkach, wykorzystując odnawialne źródła energii. Zbuduje m.in. minielektrownię hybrydową: wiatrową i fotowoltaiczną. Zainstaluje również kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Realizacja projektu pozwoli ocenić, które z tych rozwiązań są optymalne i najbardziej poprawiają efektywność energetyczną. Wartość inwestycji to 15,2 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO – 12,8 mln zł. Projekt zakończy się w połowie 2015 roku.