Zapraszamy na Dni Matematyki w Białymstoku 3-5 czerwca 2007 r.

Organizatorzy:
Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego
Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej

Patronat Honorowy:
Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski
Rektor Politechniki Białostockiej prof. Joanicjusz Nazarko

ROLKI, SZYFRY I FRAKTALE
Jak daleko jest od koła do kwadratu? Co mają wspólnego z matematyką rolki, deski i bańki mydlane? Czy origami jest trudne? Jak kryptolodzy i autorzy szyfrów wykorzystują matematykę w codziennej pracy? Czy fraktale można narysować na asfalcie? Czy można rozwiązać łamigłówkę matematyczną w miejskim autobusie? Na te wszystkie pytania odpowiedzą organizatorzy Dni Matematyki.

NA CZYM POLEGAJĄ DNI MATEMATYKI?
Naukowcy chcą wyjść z matematyką do mieszkańców Białegostoku i pokazać, że matematyka może być ciekawa i intrygująca, mając często związek z naszym codziennym życiem. Matematyka będzie promowana poprzez wykłady popularno-naukowe, warsztaty origami, happeningi matematyczne na terenie Plant, „Konkurs Matematyczny dla VIP-ów” (znanych osób pełniących ważne funkcje publiczne) na terenie Politechniki, zadania wywieszone w autobusach komunikacji miejskiej.
Imprezy są bezpłatne i przeznaczone dla wszystkich, choć są zróżnicowane ze względu na poziom. Mogą w nich uczestniczyć dzieci, uczniowie szkół gimnazjalnych i dorośli, zwłaszcza, że matematyka będzie niekonwencjonalnie połączona z zabawą. Imprezy poprowadzą znani w kraju popularyzatorzy matematyki i pracownicy naukowi białostockich uczelni.

MIEJSCE IMPREZ
Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Planty (plac przy fontannach), inne miejsca.

GŁÓWNE IMPREZY
- wykłady popularno-naukowe,
- warsztaty origami,
- happening matematyczny na Plantach,
- Autobusowe łamanie głowy,
- Podlaski Konkurs Matematyczny,
- warsztaty i wystawy,
- Konkurs Matematyczny dla VIP-ów (udział wezmą: Zastępca Prezydenta Miasta Adam Poliński, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Jerzy Nikitorowicz, Rektor Politechniki Białostockiej prof. Joanicjusz Nazarko, Wojewódzki Komendant Policji Roman Popow, Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga Szczypiń).

PROWADZĄCY IMPREZY
Prof. dr hab. Marek Kordos - jeden z największych znanych popularyzatorów matematyki w Polsce, autor znanej w kraju i zagranicą książki „Wykłady z historii matematyki”, redaktor naczelny miesięcznika popularnonaukowego „Delta”.

Prof. dr hab. Edmund Puczyłowski - wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej, Pomysłodawca pierwszych Dni Matematyki w Białymstoku. Prowadzi wiele odczytów i wykładów popularnonaukowych skierowanych do nauczycieli i uczniów.

Prof. dr hab. Zbigniew Bartosiewicz - wykładowca Politechniki Białostockiej, Prezes Oddziału Białostockiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego, główny organizator cyklicznej Podlaskiej Konferencji Matematyki w Białymstoku. Prowadził wykłady popularyzujące matematykę w ramach Podlaskich Festiwali Nauki i Sztuki.

mgr Teresa Cetera - nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 16 w Białymstoku., metodyk nauczania matematyki, pomysłodawca autorskich warsztatów origami dla dzieci i młodzieży. Prowadzi szereg warsztatów i kursów związanych z nauczaniem matematyki.

Asystenci Katedry Matematyki i Katedry Informatyki Teoretycznej Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Na wszystkie imprezy trwające podczas Dni Matematyki wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!