Święto liczby Pi

14 marca to data, którą zna każdy matematyk na świecie. Wtedy właśnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Liczbę Pi - zwaną też ludolfiną określa się w matematyce jako stosunek obwodu koła do jego średnicy. W przybliżeniu wynosi ona 3,14.

Studenci matematyki na Politechnice Białostockiej, jak co roku, zorganizowali w Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, jego obchody. Były gry logiczne, rebusy z Pi, ciekawostki o PI, a nawet darmowa szarlotka.

- Pi to liczba niewymierna, nie da się jej zapisać ułamkiem dziesiętnym skończonym, ani ułamkiem zwykłym – mówi dr Dorota Mozyrska, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, opiekun koła popularyzatorów matematyki działającego na uczelni. - Jest wiele sposobów na przybliżanie liczby Pi, oczywiście w generacji nowoczesnych komputerów to już nie stanowi takiego problemu, ale liczba Pi pozostała tradycją. Zawsze fascynowała, pierwsze obliczenia prowadził Archimedes wyliczając liczbę Pi na podstawie przybliżenia długości obwodu koła - mówi dr Mozyrska.

za: http://akadera.bialystok.pl