Studencie! Doktorancie! Naukowcu! Wystartuj w konkursie FameLab

Nauka jest Twoją pasją? Chcesz opowiedzieć o swoich badaniach? Weź udział w FameLab!

FameLab to konkurs, którego celem jest popularyzacja nauki. Organizatorzy do udziału zapraszają studentów ostatnich lat studiów, doktorantów oraz pracowników naukowych z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych i medycznych. W ciągu 3 minut należy zaprezentować wybrane zagadnienie. Podczas wystąpienia można użyć dowolnych rekwizytów, o ile prelegent jest w stanie wnieść je na scenę i obsłużyć bez pomocy innych osób. Zgłoszenie należy przesłać do 31 stycznia 2013 r.

Dlaczego warto?
Dzisiaj coraz bardziej istotne jest informowanie społeczeństwa o efektach prac naukowców i jednostek badawczych. Popularyzacja nauki w środowisku pozanaukowym ma bowiem bezpośredni wpływ na pozyskiwanie funduszy i grantów na finansowanie prac badawczych. Uczeni i uczone publikują teksty popularno-naukowe, współorganizują festiwale nauki, objaśniają wyniki swoich badań, stają się bohaterami i bohaterkami programów dokumentalnych i seriali paranaukowych. Coraz częściej muszą być doskonałymi mówcami i mówczyniami, potrafiącymi wytłumaczyć osobom nie związanym ze światem nauki potrzebę przeprowadzania długotrwałych i czasem kosztownych badań.

Zdobywca lub zdobywczyni pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 000 PLN na cele naukowe i 5 000 PLN na dowolne wydatki). Każdy z dziesięciorga polskich finalistów i finalistek FameLabu przejdzie dwudniowe szkolenie z autoprezentacji oraz publicznych wystąpień, tzw. MasterClass, prowadzone przez doświadczonych brytyjskich i polskich trenerów. Dzięki temu finaliści i finalistki dowiedzą się, jak mówić o swoich badaniach i nie będą mieli problemu z późniejszymi wystąpieniami na konferencjach, w mediach czy podczas starania się o granty.

O konkursie
FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLabu odbywają się w ponad 20  krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

Kryteria oceny występujących opierają się na „trzech C”. Dla jury liczy się CONTENT (treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym), CLARITY (jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez osobę niezajmującą się daną dziedziną) i CHARISMA (charyzma prezentera lub prezenterki oraz sposób zaprezentowania badań).

W skład jury wejdą: wybitna osobowość ze świata nauki, popularyzator lub popularyzatorka nauki, specjalista lub specjalistka z dziedziny autoprezentacji oraz znana postać medialna.

Formularz rejestracyjny i szczegółowe informacje: http://famelab.org.pl/