Politechnika Białostocka w pierwszej 20-tce uczelni w Polsce w ogólnopolskim rankingu wyższych uczelni 2007 Newsweeka

Ranking Newsweeka z 20 maja 2007 r. wysoko ocenił większość uczelni technicznych i ekonomicznych w Polsce, badając tzw. „rynkową wartość wykształcenia”. Pokazał, że uczelnie o charakterze technicznym i ekonomicznym są „przepustką do kariery”. Ich absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy, są poszukiwani przez firmy polskie i zagraniczne. Politechnika Białostocka znalazła się na 19 miejscu, tuż za Politechniką Gdańską (18) i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (17), a przed Uniwersytetem Wrocławskim (23), Uniwersytetem Warszawskim (24), Akademią Ekonomiczną w Krakowie (25) i Poznaniu (34), Uniwersytetem Gdańskim (35), Uniwersytetem w Białymstoku (48).

Celem tegorocznej, już szóstej edycji rankingu Newsweeka, było „uchwycenie rynkowej wartości wykształcenia”. W ankiecie wzięło udział 300 znaczących firm w Polsce zatrudniających przynajmniej 50 pracowników. Sprawdzano, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kierownicy polskich firm i wykwalifikowani specjaliści (tzw. świeże kadry, do 34. roku życia). Autorzy badania sprawdzili w GUS, ilu absolwentów od 1996 r. opuściło daną uczelnię i policzyli, jaki odsetek z nich znalazł zatrudnienie w ankietowanych firmach.

Ranking, w odróżnieniu od innych rankingów polskich uczelni, ocenia „rynkowy wymiar dyplomu” i przygotowanie absolwentów szkół wyższych do pracy. Nie były w nim brane pod uwagę kwalifikacje kadry naukowej, wyposażenie sal czy bibliotek szkoły wyższej. To pracodawcy byli pytani o to, jakie dyplomy mają pracownicy zatrudnieni w ich firmach. W rankingu Newsweeka w pierwszej dwudziestce znalazło się 12 politechnik i 3 szkoły ekonomiczne.

Pomysłodawcy rankingu przytaczają wyniki ogólnopolskich badań wyników rekrutacji, które pokazują, że młodzież wybiera kierunki studiów, nieodpowiadające potrzebom polskiego rynku pracy, jak np. pedagogikę, administrację. Analitycy rynku pracy (m.in. autorzy raportu grupy Pracuj.pl) sygnalizują ponadto, iż najbardziej poszukiwanymi pracownikami są obecnie absolwenci studiów technicznych i ekonomicznych. Jak pisze Iwona Dominik z Newsweeka: „Absolwent z dyplomem politechniki albo szkoły ekonomicznej nie musi szukać posady. Pracodawcy ustawią się po niego w kolejce”.

Źródło: Newsweek 20.05.2007 r.

Anna Leszczuk - Fiedziukiewicz