Aktualności

Studenci informatyki PB w krajowych finałach międzyanrodowego konkursu technologicznego Imagine Cup 2007

Zespół studentów z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej zakwalifikował się do finałów krajowych ogólnoświatowego konkursu Imagine Cup 2007 w bardzo prestiżowej kategorii Rozwiązania technologiczne – Projektowanie Oprogramowania (Software Design). Tym samym znalazł się wśród najlepiej ocenionych 11 zespołów z Polski, które wybrano spośród 50 zespołów zgłoszonych do konkursu. 22-23 maja 2007 r. w siedzibie firmy Microsoft w Warszawie nasi studenci będą walczyć o udział w światowym finale i wyjazd do Korei.

Imagine Cup, organizowany po raz piąty, jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. Finałowe rozgrywki odbędą się w Seulu, w Korei, do których zakwalifikuje się 50 zespołów z całego świata. Łączna wartość nagród to prawie 170.000 dolarów. Temat tegorocznej edycji Imagine Cup brzmi: „Wyobraź sobie świat, w którym technologia ułatwia edukację każdemu z nas”. Konkurs zachęca studentów do podjęcia wyzwania przy tworzeniu rozwiązań informatycznych poprawiających dostęp do nauki na całym świecie, a zarazem mających realny wpływ na codzienne życie.

Decyzją sędziów z 11 maja 2007 r. do finałów krajowych Imagine Cup 2007 zostało zakwalifikowanych 11 projektów następujących zespołów: .NET Marichies (zespół z Politechniki Białostockiej) .Red Team, Blurred Vision, Demoscene Spirit, IMSI_Poland, inPUT, IT-Dev Team, Next Generation Knowledge, SP@PUT, Vayron.NET, Warsaw Archaeopterices. Zespoły młodych informatyków reprezentowały następujące uczelnie w Polsce: Politechnika Białostocka, Politechnika Warszawska, Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Poznańska, Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski. Zgłoszone projekty ocenia jury składające się z informatyków i przedstawicieli biznesu informatycznego, biorący pod uwagę możliwość komercyjnego wykorzystania projektu.

W prestiżowej kategorii Software Design (w której startują studenci informatyki z Politechniki Białostockiej) należy zaprojektować i opracować innowacyjną i wizjonerską aplikację zgodną z tegorocznym hasłem konkursu. Korzystając z technologii i narzędzi informatycznych uczestnicy konkursu powinni błysnąć swoją kreatywnością i talentem, tworząc użyteczne oprogramowanie.

Opiekunem białostockiego zespołu jest dr inż. Jolanta Koszelew z Katedry Informatyki Teoretycznej Wydziału Informatyki PB. W skład zespołu wchodzą studenci IV i V roku informatyki PB: Marcin Bartoszuk, Jakub Jałbrzykowski, Robert Aniserowicz, Arkadiusz Kondratiuk. Rok temu zajęli 3 miejsce w polskim finale, wyprzedzając zespoły z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej i AGH. Zaprojektowali wtedy aplikację pomagającą kontrolować garbienie się użytkownika przy komputerze.

Największy konkurs technologiczny na świecie
Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany już po raz piąty. Uczestnicy każdej z kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. Rozgrywki mają charakter indywidualny i grupowy (zespoły składają się z maksymalnie 4 osób). Prezentacja i dokumentacja na polskim i ogólnoświatowym finale są przedstawiane w języku angielskim. Finał krajowy odbędzie się 22-23 maja 2007 r. w Warszawie. Światowe finały (do których zakwalifikuje się 50 zespołów) rozegrają się w dn. 5 -10 sierpnia 2007 r. w Seulu, w Korei. Łączna wartość nagród w konkursie wynosi ok. 170.000 dolarów.

Temat tegorocznej edycji Imagine Cup brzmi: „Wyobraź sobie świat, w którym technologia ułatwia edukację każdemu z nas". Motto konkursu inspiruje do tworzenia technologii, które dadzą równy dostęp do edukacji każdemu w świecie. W tym roku uczestnicy będą starali się zwyciężyć w jednym z dziewięciu konkursów, nawiązujących do trzech głównych kategorii,
z których każda utrzymana jest w duchu tegorocznego motta przewodniego. Te kategorie to:
1) Rozwiązania technologiczne,
2) Bitwa na umiejętności,
3) Sztuka cyfrowa.

Polacy wśród najlepszych w światowych finałach
Podczas pierwszej edycji konkursu wzięło w nim udział około 1 tysiąca studentów z 25 krajów, a edycja w 2006 r. zgromadziła rekordową liczbę około 100 tysięcy uczestników z ponad 170 państw, w tym 1084 studentów z Polski.

W światowych finałach konkursu Imagine Cup 2006, jaki odbył się w Indiach rok temu, Polacy stanowili największą reprezentację wśród zakwalifikowanych zespołów i uczestników indywidualnych. Do finałów zakwalifikowało się 11 uczestników z Polski: studentówz Politechniki Poznańskiej, z Uniwersytetu Warszawskiego, z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Studenci z polskich uczelni po raz pierwszy w historii konkursu wzięli udział w rozgrywkach finałowych aż w czterech z sześciu kategorii: Algorytm, Film Krótkometrażowy, Projekt Hoshimi – bitwa programistyczna oraz Projektowanie Oprogramowania. Organizatorzy uważają, że projekty polskich młodych informatyków reprezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny i dorównują innym rozwiązaniom przygotowywanym przez młodych ludzi na świecie.

Więcej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie konkursu:

Anna Leszczuk - Fiedziukiewicz