Szukaj
?
 
Sale dydaktyczne
 
 
Aktualności dla pracowników
 
 
 
Chór Politechniki Białostockiej obchodzi 30-lecie
 

 

KONCERT JUBILEUSZOWY

24 listopada 2007 r., godz. 18.00

Sala Koncertowa Opery i Filharmonii Podlaskiej

 

 

Chór Politechniki Białostockiej obchodzi w tym roku 30. rocznicę działań artystycznych. Przez ten czas dał kilkadziesiąt koncertów w Polsce, m.in. w Anglii, Francji, Hiszpanii, Grecji, Kanadzie. Zdobył kilkanaście nagród w polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych. Nagrał  kilka płyt z muzyką poważną, religijną i rozrywkową. Współpracował z  orkiestrami i wieloma zespołami muzycznymi. Od lat dba o repertuar ambitny, klasyczny, ale wybiera też kolędy, muzykę popularną.  Zawsze uświetnia akademickie uroczystości odbywające się na uczelni, znany jest ze swoich koncertów nie tylko w środowisku akademickim w Białymstoku, z którym współpracuje od lat. Największy sukces Chóru to kilka pokoleń śpiewających studentów, którzy przez kontakt z ambitną muzyką realizują swoje pasje i kształtują wrażliwość odbiorców.

 

KONCERT JUBILEUSZOWY

Chór uczci Jubileusz 30-lecia uroczystym koncertem przeznaczonym dla publiczności Białegostoku i województwa podlaskiego. Podczas koncertu zaprezentuje „Mszę Nelsońską”, dzieło wielkiego klasyka wiedeńskiego Józefa Haydna z udziałem orkiestry i solistów (Beata Gramaza - sopran, Helena Poczykowska - alt, Piotr Rafałko – tenor, Bogdan Kordy – bas). Drugą część koncertu wypełnią utwory a cappella. Podczas koncertu dostępne będzie nowe wydawnictwo okolicznościowe z płytą, na której została zarejestrowana „Msza Gospel” Roberta Raya w wykonaniu Chóru Politechniki Białostockiej.

Patronat medialny nad Koncertem objęły: Radio Akadera, „Życie Politechniki”, Radio Białystok, TVP 3, portal www.bialystokonline.pl.

 

HISTORIA, NAGRANIA, NAGRODY CHÓRU PB

Chór Politechniki Białostockiej powstał w 1977 r. jako zespół męski. Dopiero po kilku latach jego brzmienie zostało wzbogacone o głosy żeńskie. W okresie swojej działalności koncertował w kraju i za granicą, uświetniając wielokrotnie ważne wydarzenia kulturalne i muzyczne. Współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przy inscenizacji opery „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego.

Zespół dokonywał również nagrań radiowych i telewizyjnych (6 płyt CD z repertuarem muzyki klasycznej i rozrywkowej). Zdobywał też liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych, np.: I miejsce w festiwalu Muzyki Pasyjnej w Bydgoszczy (2006),  II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Grecji (2006), I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Cantanigros w Hiszpanii (2005), II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka (2004) w Białymstoku. W bogatym i różnorodnym repertuarze Chóru, oprócz utworów a cappella, znajdują się również formy oratoryjne (dzieła wokalno-instrumentalne W. A Mozarta, F. Schuberta, G. Faure, J. F Haendla, A. Vivaldiego, A. Ramireza, J. Haydna).

W 1997 r. dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru została Wioletta Miłkowska. Od tego momentu Chór rozpoczął współpracę z zespołami orkiestrowymi (m.in. z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Sinfonia Viva, Zespołem Muzyki Dawnej „Il Piacere”, Zespołem Muzyki Dawnej „Cantio Polonica”, a także z Akademicką Orkiestrą „Sinfonia Academica” i Zespołem Muzyki Folkowej „Sierra Manta”). 

 

                           chór PB     chór PB

 

DYRYGENTKA CHÓRU PB, WIOLETTA MIŁKOWSKA

Dr Wioletta Miłkowska kieruje Chórem PB od grudnia 1997 r. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Filia w Białymstoku, gdzie jest obecnie adiunktem. Jest również absolwentką Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Pracę z chórem rozpoczęła w 1987 r. jako korepetytor, a następnie II Dyrygent Chóru Filii Uniwersytetu Warszawskiego (obecnie Chór Uniwersytetu w Białymstoku). W 1994 r. założyła Chór Młodzieżowy przy Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, trzy lata później była jego dyrygentem. Od 1997 r. objęła kierownictwo artystyczne w Chórze Politechniki Białostockiej. W latach 1999-2005 prowadziła grupę wokalną Zespołu Muzyki Dawnej Capella Antiqua Bialostociensis. Od pięciu lat pracuje z Chórem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, a od  roku jest dyrygentem Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Pełni też funkcję koordynatora Ogólnopolskiego programu rozwoju chórów „Śpiewająca Polska”.

Wioletta Miłkowska prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Anglii, Hiszpanii, Kanadzie, Grecji). Współpracując z wieloma orkiestrami kameralnymi, poprowadziła szereg koncertów oratoryjnych (m.in. F. Schubert - Msza G-dur, A. Vivaldi – Magnificat, Gloria, G. Rossini - Messe Solennelle, W. A. Mozart - Msza Koronacyjna, R. Ray – Gospel Mass, A. Ramirez – Misa Criola, Navidad Nuestra, G. Faure – Requiem, D. Stachowicz – Missa Requiem). Bierze także udział w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych. Zespoły działające pod jej kierownictwem są laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów i festiwali.

  

Chórowi gratulujemy wspaniałego Jubileuszu

i życzymy wielu sukcesów, kolejnych płyt i koncertów,

a przede wszystkim radości ze śpiewania

i przenoszenia odbiorców w przestrzenie pięknych głosów i muzyki.

 

Chór PB

 

 Anna Leszczuk-Fiedziukiewicz

Rzecznik Prasowy PB