Internetowy System Rejestracji IRK

Dokumenty rekrutacyjne

Dziewczyny na politechnikę

plakat

Od kilku dni na terenie kampusu Politechniki Białostockiej stoi billboard reklamowy z hasłem „Dziewczyny na politechnikę!”. Pojawiają się na nim, tak jak w emitowanych spotach telewizyjnych, dwie młode uśmiechnięte dziewczyny w kaskach na głowie. Tym billboardem oraz reklamami w telewizji i radiu Politechnika Białostocka chce zachęcić maturzystki do studiowania na kierunkach technicznych.

Nawiązuje tym samym do ogólnopolskiej akcji pn. „Dziewczyny na politechniki”, zorganizowanej przez Fundację „Perspektywy”, którą podchwyciły inne uczelnie techniczne w Polsce. Ostatnio głośno było o takiej inicjatywie zorganizowanej przez Politechnikę Łódzką. Akcja ma zachęcić do studiowania kierunków technicznych. Ma też promować drogę do kariery w zawodach inżynieryjnych. Nie chodzi w niej o to, by na siłę zmuszać kobiety do bycia inżynierami, ale by skoncentrować się na tych, które mają do tego predyspozycje i wówczas wspierać je w rozwoju potencjału.

Pomysł na akcję przyszedł z Niemiec. Od kilku lat jest tam organizowany tzw. Girl`s Day – Mädchen Zukunftstag (Dzień Przyszłości Dziewczyn), zazwyczaj w ostatni czwartek kwietnia. W całym kraju dziewczynki w wieku 13-16 lat odwiedzają wówczas zakłady przemysłowe, instytuty naukowe, które otwierają przed nimi swoje drzwi. Mają tam możliwość porozmawiania z paniami inżynierami, obejrzenia laboratoriów i warsztatów, przyjrzenia się procesom produkcyjnym. Jedno z takich spotkań wspierała Angela Merkel, osobiście zachęcająca młode dziewczyny do wybierania kierunków technicznych. Akcja jest wspierana przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Spraw Społecznych, Rządową Agencję Pracy i jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Podobne akcje odbywają się w Austrii, Holandii, Luxemburgu, Szwajcarii i Belgii.

Jak podają „Perspektywy” w Polsce kształci się łącznie na uczelniach technicznych 300 tys. studentów, z czego jedna trzecia to kobiety. Przeważająca liczba kobiet studiuje na kierunkach związanych z zarządzaniem i marketingiem. Fundacja „Perspektywy” poprzez zapoczątkowanie akcji „Dziewczyny na politechniki” zaangażowała się w promowanie studiów technicznych wśród młodych kobiet, proponując polskim uczelniom branie przykładu z innych krajów.

W tym roku akademickim na Politechnice Białostockiej studiują 4253 kobiety, co daje 33,7% w stosunku do ogółu wszystkich studentów. Największa liczba studentek studiuje na Wydziale Zarządzania (2355 kobiet), gdzie prowadzone są kierunki bardziej „miękkie” jak zarządzanie, turystyka i rekreacja. W statystyce przoduje Wydział Budownictwa (981 kobiet). Na innych wydziałach frekwencja kobiet wygląda następująco: Wydział Architektury 398, Wydział Informatyki 169, Wydział Mechaniczny 157, Wydział Elektryczny 77, Wydział Zamiejscowy w Suwałkach 36, Wydział Zamiejscowy w Hajnówce 80. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie dane byłyby dość szokujące, ponieważ studia techniczne od zawsze kojarzono z mężczyznami, a studentki na salach wykładowych Politechniki należały kiedyś do rzadkości.

W tym roku zachęcamy maturzystki do studiowania na Politechnice, ponieważ nasza uczelnia daje konkretny zawód, a jej absolwenci są poszukiwani na rynkach pracy nie tylko w Polsce. Na naszej stronie www.pb.edu.pl można znaleźć informacje o takich kierunkach jak: architektura, budownictwo, architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, informatyka, matematyka, automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji i inne. Poza tym analitycy rynku pracy twierdzą, że nadchodzi era kobiet-inżynierów. Akcja „Dziewczyny na politechnikę” przełamuje stereotyp uczelni technicznej jako zarezerwowanej tylko dla mężczyzn. Panie o umysłach ścisłych znajdą tu coś dla siebie.

Anna Leszczuk - Fiedziukiewicz